Jak se píše e¿

Vítejte na novém blogu. Rozhodl jsem se přestěhovat svůj blog na wordpress, protože je tu více funkcí a možností přizpůsobení. Doufám že se vám první článek líbit.


Začátek školního roku, deštivé odpoledne ve školní družině a vy nemáte nic lepšího na práci než se spolužačkou řešit jak se píše e¿ Prostě takový ten zvuk co vydáte když přemýšlíte. Moje řešení vidíte dole na obrázku.

Jak jistě vidíte tak moje řešení nebylo moc dobré, protože tvar písmen v různých formách nevypadá podobně a v podstatě jde jen o přidání pár čar k již existujícím písmenům, které stejně vypadají nepřirozeně.

Introducing IPA

IPA v tomto kontextu znamená International Phonetic Alphabet (česky mezinárodní fonetická abeceda) nikoliv India Ale Pale. IPA je v podstatě dokument, který nám říká jak zapsat jakýkoliv zvuk co člověk dokáže vytvořit. První verze tohoto dokumentu vznikla už v roce 1888.

IPA byla vytvořena, aby sloužila jazykovědcům po celém světě k přepisu výslovnosti různých jazyků. Můžeme ji nalézt ve slovnících, učebnicích jazyků i v odborných dokumentech a dokonce ji využívají i zpěváci.

IPA pod lupou

Staženo z wikimedia.org pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Tak tohle je IPA. Tento dokument můžeme rozdělit na několik částí, ale ty dvě nejdůležitější jsou souhlásky (b, c, d, atd.) a samohlásky (a, e, i, o, u). Souhlásky jsou ta velká tabulka nahoře a samohlásky jsou ta pavučina pod souhláskami. Jak jste si jistě všimli celý dokument obsahuje spoustu upravených znaků především z latinky a řečtiny.

Podle způsobu tvorby jsou souhlásky rozřazeny do řádků a podle místa do sloupců. Když jsou dvě písmena vedle sebe tak to vlevo je neznělé a to vlevo znělé. Dejte si ruku na krk a dlouze si řekněte S a potom Z, určitě ucítíte rozdíl.

Samohlásky jsou vodorovně rozřazeny podle otevření pusy při vyslovování a svisle podle místa tvorby. Úplně uprostřed si jistě všimnete ə. Hlásky, která je ta první, která z nás vypadne když přemýšlíme. Ano, přesně tak naše e¿


A to je pravděpodobně nejlepší řešení mého problému s e¿, teda vlastně ə. Tak a teď už víte co jsou ty divné klikiháky na začátu každého slovníku. Snad se vám první článek na novém webu líbil.

2 myšlenky k “Jak se píše e¿

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.